Historia klubu

Sekcja Piłki Ręcznej została założona 29 lipca 1959 przez Jana GarcorzaJerzego Nowaka.

W 1960 drużynę Grunwaldu zakwalifikowano do rozgrywek o mistrzostwo klasy „A”. Wiosną 1963 witano w Halembie ligę okręgową a w 1967 ligę terytorialną. Nie mały udział w tych awansach miał trener Jan Garcorz, który z I zespołem pracował przez 10 lat. W 1970 na skutek reorganizacji drużyna znalazła się w II lidze. W tym samym roku do pracy szkoleniowej z I zespołem zaangażowano trenera Jana Suskiego, który w 1974 wprowadził „zielonych” do I ligi. Awans do ekstraklasy wywalczyli:
Michał Foltyn, Wiktor Szakoła – Jan Adamczyk, Marian Ciężki, Henryk Jurczak, Krystian Kłosek, Andrzej Mazurek, Stefan Oleksa, Tadeusz Pietrzak, Marian Sienicki, Zbigniew Sitkiewicz, Stefan Szynalski, Andrzej Wrzeski.

I-ligowa przygoda trwała zaledwie rok i w 1975 halembianie spadli do II ligi, w której występowali do 1986r kiedy to po raz drugi awansowali do grona najlepszych drużyn w kraju. Tytuł mistrzowski w II lidze wywalczyli:Joachim Figlus, Jan Kluczewski, Andrzej Rosiński – Janusz Chrószcz, Henryk Dyrbusz, Krzysztof Działo, Ryszard Mach, Andrzej Muskosz, Czesław Oleksa, Czesław Olma, Andrzej Padus, Mirosław Sarnacki, Henryk Szymoś, Grzegorz Wiśniewski. Trenerem był Alfred Wrzeski a asystentem Andrzej Mazurek. Funkcję kierownika pełnił Jan Adamczyk.

Awans do I ligi zbiegł się z zakończeniem budowy przez KWK „Halemba” hali sportowej i tym samym położono kres 15-letnim gościnnym występom w hali sportowej kopalni „Bielszowice”. Występy w I lidze w sezonie sportowym 1986/1987 drużyna Grunwaldu zakończyła na 9 miejscu, jednak zwycięskie spotkania barażowe o wejście do I ligi z AZS Warszawa i „Gwardią” Opole, rozegrane w maju 1987 w Lesznie, pozwoliły zachować „zielonym” status I-ligowca. Po zwycięskich barażach trenerem zespołu został Tadeusz Piątkowski.

Niestety, w następnym roku halembianie opuścili ekstraklasę, mimo uporczywej walki o każdy punkt. W latach 1989-1991 występowali w I lidze „B”. W maju 1991 podopieczni instruktorów Andrzeja Mazurka i Krystiana Nowrotka zajęli 6. miejsce i na skutek poszerzenia I ligi do 16 drużyn Grunwald po raz trzeci znalazł się w gronie najlepszych polskich drużyn.

Awans do ekstraklasy wywalczyli:
Jan Kluczewski, Dariusz Kudła, Andrzej Rosiński, Cezary Winkier – Dymitr Czibiskow, Henryk Dyrbusz, Krzysztof Działo, Dariusz Kiraga, Aleksander Klakin, Mariusz Klimczak, Robert Lange, Stefan Lewicki, Paweł Lupa, Aleksander Łobanowski, Robert Nowiński, Grzegorz Rabus, Piotr Reisner, Grzegorz Wiśniewski, Tomasz Zięba, Krzysztof Zubrzak. Również i tym razem „zieloni” nie dorównali najlepszym zespołom i spadek do II ligi wiosną 1992 był już przesądzony po I rundzie. W latach 1992-1999 z II-ligowym zespołem pracowali trenerzy Cyprian Nowicki, Tadeusz Piątkowski i Dariusz Kiraga, który jako grający trener w 1999 wprowadził Grunwald do I ligi.

Niestety, bramkarze Tomasz Boncol, Tomasz Drozd i Łukasz Pepliński oraz zawodnicy w polu Robert Czerwiński, Wojciech Fudali, Dariusz Kazimier, Dariusz Kiraga, Marek Markiewka, Paweł Lupa, Piotr Piaskowski, Krzysztof Płonka, Marcin Pytel, Grzegorz Rabus, Gabriel Tomczak i Jerzy Wątor nie mogli przypuszczać, ze spotkanie rozegrane 17 kwietnia 1999 z zespołem Sokola Sw.Katarzyna (30-26) będzie ich pożegnalnym meczem, ponieważ klika tygodni później zarząd klubu przekazał I ligową drużynę do AZS Katowice.

W 2001, po dwóch latach przerwy, postanowiono zgłosić drużynę seniorów do klasy okręgowej. Trenerzy Bogdan Biernat oraz Michał Gawlik próbują podnieść poziom sportowy zawodników, którzy aktualnie występują w III lidze i nawiązać do okresu, w którym zespół piłki ręcznej był dumą mieszkańców Halemby. Drużyna Grunwaldu 29 lat występowała w II lub I lidze (1970-1999) i z wielkim powodzeniem promowała KWK „Halemba” i miasto Ruda Śląska.

Renomę klubowi przynosili przede wszystkim olimpijczyk, 89-krotny reprezentant kraju Engelbert Szolc, 46-krotny reprezentant kraju Krystian Kłosek, a także reprezentanci: Dariusz Kiraga, Andrzej Mazurek, Stefan Oleksa, Henryk Jurczak i Jan Kluczewski. W reprezentacji młodzieżowej występował Czesław Oleksa.

Dziękujemy ówczesnemu Prezesowi Klubu – Teodorowi Wawocznemu za udostępnienie materiałów archiwalnych.